ABDİ İPEKÇİ CAD. NİŞANTAŞI, İSTANBUL

Burun Ucu Estetiği

Burun ucu burnun genel görünümünü çok etkileyen bir kısımdır. Burun ucunda en yaygın görülen şekil bozuklukları ise şunlardır: Burun deliği asimetrisi, burun ucu genişliği, burun ucu düşüklüğü, mandal ile sıkıştırılmış gibi duran burun ucu gibi çeşitli deformiteler sayılabilir. Burun ucu estetiği kemik yapıya dokunulmadan sadece burnun uç kısmındaki kıkırdak ve yumuşak doku üzerinde işlem yapılır.

Burun ucu estetiği kimler için uygundur?

Burun ucu estetiği operasyonu yaptırmak isteyen hastanın mental ve psikolojik açıdan sağlıklı, anatomik açıdan ise gelişimini tamamlamış olması gerekir. Kemik gelişiminin tamamlanması ise kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama 16-18 yaş arasında tamamlanır. Bazı acil durumlarda örneğin doğumsal ya da travma sonrası anomalilerde bu yaş sınırı daha erken tarihlere alınabilir.

Burun ucu estetiği ile neler yapılabilir?

Burun ucu estetik operasyonları ile burun ucundaki düşüklük, asimetri, eğrilik, ters V deformitesi, burun ucun basıklığı, burun deliklerinin fazla görünmesi ya da burun ucunun aşırı uzun olması gibi bütün şekil bozuklukları ve orantısızlıklar giderilebilir. Burun ucu daraltılabilir, genişletilebilir, küçültülebilir, büyütülebilir, kaldırılabilir, indirilebilir ya da burnun ucu ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir. Burun ucundaki her türlü şekil bozuklukları değiştirilebilir, burun deliği asimetrisi ya da burun deliği küçültmesi yapılabilir. Böylece burun ucunun hem estetik hem de işlevsel açıdan sağlıklı ve doğal hale gelmesi sağlanabilir.

Burun ucu muayenesi nasıl yapılır?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, burun ucu estetiği olmak isteyen hastalarla gerçekleştirdiği muayenede öncellikle hastanın şikayetlerini ve beklentilerini dinler. Burnun fiziksel olarak muayenesini yapar. Var olan şekil ve yapısal bozukları tespit eder.

Bu muayene sırasında yüzünüzün ve burnunuzun 8 değişik açıdan yüksek çözünürlüklü fotoğrafları çekilir. Bu 3D simülasyon cihazına yüklenerek yüzünüzün gerçeğe en yakın görüntüleri hazırlanır. Bu görüntüler üzerinden burun ucunuza ideal şekil verilir. Ameliyattan önce burun ucunuzun yeni şekli size gösterilir. Böylece ameliyattan sonra herhangi bir şekilde hayal kırıklığı yaşamamanız için her türlü fikriniz alır.

Ardından üç boyutlu maskeleriniz hazırlanarak size öncesi ve sonrası görüntüleriniz verilir. Ve şeklin en son haline bu şekilde karar verilir. Bu aşamadan sonra ameliyat tarihine karar verilir. Ve burun estetiği operasyonuna start verilmiş olur.

Bu aşamada cerrahınız Op. Dr. Güncel Öztürk, size ameliyat öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gerekenleri anlatır. Operasyonun detayları hakkında ayrıntılı açıklama yapar. Olası yapısal ve işlevsel bozukluklar için uygulanacak teknikler anlatılır. Ameliyatınızın her aşaması hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilerek adım adım ilerleme kaydedilir.

Operasyondan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Kan sulandırma özelliği olan asprin gibi ilaçlar ve bir takım bitki çayları kullanımı ameliyattan bir hafta önce kesilir. Eğer devamlı olarak kullanılması gereken başka bir ilaç varsa cerrahınızı bu konuda bilgilendirmelisiniz. Yine operasyondan bir hafta önce ve ameliyattan sonra birkaç hafta daha sigara kullanımı kesilmelidir. Operasyondan yaklaşık 6 saat önce bir şey yiyip içmeyi bırakın.

Burun ucu estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Op. Dr. Güncel Öztürk burun ucu estetiğinde kapalı rinoplasti tekniğini kullanmayı tercih eder. Kapalı teknikte kesiler burun deliklerinin içinden açılır ve böylece dışarıdan görülen herhangi bir dikiş izi olmaz. Kemiğe müdahale edilmediği için atel ya da bant uygulamasına gerek olmaz. Sadece silikon atel ve burun üzerine destekleyici özelliği olan özel bantlar kullanır.

Burun ucundaki şekil bozukluğuna göre kıkırdak ve yumuşak doku üzerinde yeniden şekillendirme yapılır. Burun ucu düşüklüğü, kalkıklığı, darlığı, genişliği, basıklığı, sivriliği, uzunluğu ya da asimetrisi düzeltilir. Eğer gerekli ise üst dudak ile burun ucu arasındaki açı yeniden ayarlanır. Burun ucundaki tüm yapısal ve işlevsel bozukluklar aynı operasyonda kombine bir şekilde düzeltilir. Burun deliklerinin içerisine atılan dikişler kendiliğinden çözünen dikişler olduğu için alınmasına gerek olmaz. Yaklaşık bir hafta içinde dikişler çözünür, silikon ateller ve bantlar çıkarılır.

Burun ucu estetiğinde kullanılan anestezi çeşitleri nelerdir?

Burun ucu estetiği ameliyatları çoğunlukla genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Bu sayede hasta ameliyat süresince uyku halinde olur. Hastanın tercihine göre lokal anestezi de uygulanabilir.

Burun ucu estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Burun ucu estetiği operasyonu genellik ile ortalama 30 ile 60 dakika arasında sürer. Hasta genellikle aynı gün içinde taburcu edilir.

Burun ucu estetiğinde iyileşme süreci nasıldır?

Burun ucu estetiği sonrası iyileşme süreci oldukça kısa sürer. Kapalı teknik ile sadece kıkırdak ve yumuşak dokuya müdahale edildiği için şişlik ve morluk oluşma riski oldukça düşük olur. İlk gün baş dik tutulur. Soğuk kompres uygulanır. Bu sayede hastanın iyileşme sürecini daha hızlı ve zahmetsiz olarak geçirmesi sağlanır. Silikon ateller ilk hafta içinde alınır. 7. günde burun üstü bantlarınız çıkarılır.

Burun ucu estetiğinden sonra burun içini temizlemek ve nemlendirmek için burun spreyi kullanılır. Soğuk kompres sayesinde 2 gün içinde şişlikler hızla inmeye başlar. 7. günden sonra kişi iş hayatına rahatlıkla devam edebilir. Burun ucundaki hissizlik 1 ya da 2 ay daha devam edebilir. İlk 3 ay içinde hızlı iyileşme, 6 ila 12 ay içinde ise tam iyileşme sağlanır. Ameliyattan 3 gün sonrası lens, 1 ay sonra çerçeve ağırlığı hafif olan gözlük kullanılabilir. 2 hafta sonrası hafif tempolu egzersiz, 6 hafta sonrası normal egzersize başlayabilirsiniz. Burun ucu estetiğinizden sonra size özel daha ayrıntılı bilgi ve öneriler verilecektir.