ABDİ İPEKÇİ CAD. NİŞANTAŞI, İSTANBUL

Burun Ameliyatı

Rinoplasti terimi Almanca “burunun şeklini değiştirmek” anlamına gelen “rhinoplastik”’ten türetilmiştir. Bu tekniği uygulayabilmek için önce burunu destekleyen kemiğin ve kıkırdak dokunun incelemesi gerekir. Bu kapalı teknikte, burun deliğinin içine açılan, dışardan belli olmayan ufak bir cerrahi kesik yardımıyla yapılır. Ardından artık ulaşılabilen kemik ve kıkırdak doku ameliyatın amacına göre alınarak, büyültülerek ya da yeniden düzenlenerek buruna istenilen yeni şekli verilir. Örneğin, çok büyük burun ucu, uç kıkırdak yontularak küçültülebilir. Kemerli burun daha hoş bir profil görünümü için şekillendirilebilir. Hatta burnun bir kısmı orantısız bir şekilde küçük görünüyorsa o bölgeye kıkırdak ya da yumuşak doku nakli de yapılabilir. Bunların yanında burun-dudak, burun-alın arasındaki açı da daha çok yontma veya destekleyici yapı gibi yöntemler kullanılarak ayarlanabilir.

Burunun içinde yapılan işlemler bittikten sonra burun dokusu, yenilenen kemik ve kıkırdak üzerine tekrar yerleştirilir. İyileşme sürecinde burunun yeni şeklini desteklemek ve şişmesini en aza indirmek için üzerine küçük plastik bir atel yerleştirilir. Septumu (burunu iki eşit parçaya bölen duvar) desteklemesi için burunun içine de yumuşak silikon bir materyal yerleştirilebilir. Buna alternatif olarak, nefes almayı zorlaştırmayan yumuşak delikli silikon yaprakçıklar da kullanılabilir.

ESTETİK BURUN AMELİYATINDAN NE BEKLEMELİ?

Ameliyat tamamlandıktan sonra bir gün hastanede gözlem altında bulundurulursunuz. Hastaların büyük çoğunluğu fazla rahatsızlık çekmez, ancak ağrıkesiciler yine de gerekli olabilir. Ameliyat burun içi şişliğine neden olur, bu şişlik indikçe nefes almanızda ilerleme hissedeceksiniz. Yüzünüzde (özellikle ameliyat sonrası ilk gün) şişkinlik hissi olabilir, bazı hastalarda ise kabarma, şişme ya da nadiren morarma gibi etkiler görülebilir. Ancak bu büyük problem değildir; şişkinlik 2, en fazla 5 gün içerisinde iner. Bu süreçte buz tutmak şişliği rahatlamakta faydalı olacaktır (ancak unutmayın buzu bir bez parçasına sarmadan, çıplak tene dokundurmak sakıncalıdır, deriyi tahriş eder).

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI

Rinoplasti sonucunu belirlemede ameliyat sonrası bakımın yeri önemlidir. Bu süreçte kafanızı dik tutmanız şişmeyi en aza indirgeyecektir. Burnunuzun dışı ve içyapıları iyileşinceye kadar sümkürmekten ve burnunuza gelebilecek olan darbelerden kaçınmanız gerekir. Ayrıca iyileşme süresince ağır yük kaldırmamalı, aşırı efor harcamamalı, güneşe direkt maruz kalmamalı ya da hasara sebep olabilecek tüm aktivitelerden kaçınmalı ve uzak durmalısınız.

BURUN AMELİYATI FİYATLARI

Burun estetiği fiyatları ile ile ilgili şu sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eğer gözlük takıyorsanız, burnunuza fazla baskı yapmaması için çok dikkatli kullanmalısınız. Bant ve şerit gibi malzemeler kullanmak da gözlüğünüzün burnunuza yapacağı baskıyı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Sevgiyle kalınız,