ABDİ İPEKÇİ CAD. NİŞANTAŞI, İSTANBUL

Kapalı Rinoplasti (Burun Estetiği)

Estetik burun ameliyatı tekniklerinden olan kapalı rinoplasti, açık rinoplastide olduğu gibi burun delikleri arasındaki bölmenin dış kısmından ters ‘’V’’ şeklinde bir kesi yapılmaz. Kapalı rinoplastide yapılan bütün kesiler burun deliklerinin içinden yapılır. Bu sayede burun ucunda açık rinoplastide olduğu gibi dikiş izi olmaz.

Kapalı tekniğin avantajları nelerdir?

Kapalı rinoplasti burun estetiği günümüzde en fazla tercih edilen ameliyat teknikerinden birisidir. Her iki burun deliğinin içinde açılan ufak kesiler ile burundaki sorunlar giderilir. Kapalı teknik ile burun derisi ve burun içindeki yumuşak dokuların açılmasına gerek kalmaz. Bu sayede cilt ve yumuşak doku çok daha az hasar görür. Burnun iyileşme süreci hızlanır. Burun ucunda hiçbir şekilde yara izi kalmaz.

Kapalı teknik ile burundaki hangi sorunlar giderilebilir?

Kapalı rinoplasti tekniği her türlü burun estetiği sorununun tedavisinde kullanılabilir. Burun kemiği eğriliği, burun kemeri, burun sırtı, burun ucu, burun kanatları sorunu olanlar ve benzeri durumlarda kullanılabilir. Kapalı burun estetiğinde burundaki şekil bozukluklar burun deliklerinin içinden açılan kesilerden girilerek, kırmadan burun estetiği ve törpüleme teknikleri ile tedavi edilebilir. Gerekli durumlarda kıkırdak doku nakli yapılabilir.

Kapalı teknik ile burun estetiği nasıl uygulanır?

Kapalı teknik rinoplasti genel ya da lokal anestezi altında ortalama 1,5 saat süren bir operasyon ile gerçekleştirilir. Kullanılacak olan anestezi çeşidine burundaki müdahalenin boyutuna, hastanın genel sağlık durumuna, hastanın ve cerrahın seçimine göre karar verilir. Ancak birçok cerrah genel anestezi kullanmayı tercih eder. Ameliyatın ardından rahat nefes alma imkanı sunan silikon ateller kullanılır. Burnun üzerine ise koruyucu bant yapıştırılır. Bu bantlar ten rengi de dahil olmak üzere çeşitli renk seçeneklerine sahiptir. Böylece geleneksel yöntemlerdeki gibi alçı ve tampon kullanımı ortadan kalkmış durumdadır. Ameliyattan 2 ya da 3 gün sonra ateller çıkarılır. Burun içine atılan dikişler ise kendiliğinden kaynayan dikişler olduğu için alınmasına gerek olmaz.

Kapalı burun tekniği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Kapalı teknik ile burun estetiği sonrası iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Yüzde ödem ve göz çevresinde morluk oluşma riski çok daha düşüktür. Bir hafta içinde hasta normal hayatına devam edebilir. 6 hafta içinde iyileşme başlar, ortalama 1 yıl içinde iyileşme tamamlanır. Kapalı teknik ile burun estetiği birçok konuda avantajlı olsa da, burun estetiğinin başarısı cerrahınızın el becerisi ve başarısına göre değişiklik gösterir.