ABDİ İPEKÇİ CAD. NİŞANTAŞI, İSTANBUL

Kırmadan Burun Ucu Estetiği

Estetik cerrahide burun ucu estetiği yapılırken ameliyatlı ameliyatsız çeşitli teknikler kullanır. Burun ucundaki en yaygın olan estetik sorunlar arasında düşüklük, aşırı kalkık, asimetrik, geniş ya da dar burun ucu olarak sayılabilir. Burundaki şekil bozukluğunun ihtiyacına göre en uygun teknik belirlenir.

Yapısal olarak burun ucundaki şekil bozukluklarının sebebi genellikler kıkırdak ve yumuşak doku sorunlarından dolayı ortaya çıkar. Tedavisinde de sadece yumuşak ve kıkırdak dokuya müdahale ederek burun ucundaki şekil bozuklukları düzeltilir. Burun ucu tedavisinde kemik üzerinde işlem yapılmasına gerek olmadığı için kırma ya da törpüleme işlemi de uygulanmaz. Burun ucu ve burun tabanı genişliği, burun ucu düşüklüğü ve kalkıklığı, yine burun deliği asimetrileri gibi şekil bozukluklarının hepsinin düzeltilmesinde sadece kıkırdak doku ve yumuşak doku üzerinde işlem yapılması yeterlidir.

Ameliyatsız burun ucu estetiği uygulaması

Ameliyatsız estetik operasyonlar arasında burun ucu estetiği en uygun bölgeler arasındadır. Burun ucu estetiğinde aşırı büyük olma sorunu hariç diğer şekil bozukluklarının birçoğu ameliyatsız yöntemler ile tedavi edilebilir. Botoks ve dolgu enjeksiyonu teknikleri ile burundaki sorunları 15 dakika içinde düzletmek mümkün. Üstelik yapılan şekil düzeltmesi hemen görünür hale gelir. Ameliyatsız bir prosedür olduğu için iyileşme süresine gerek olmaz. Hasta düzelmiş burnuyla hemen normal yaşantısına devam edebilir. Geçici prosedürler olduğu için enjeksiyon işleminin ortalama 1 yıl içinde tekrarlanması gerekir.

İdeal burun ucu şekli nedir?

Estetik operasyonlar hesaplamalar altın oran formülüne göre yapılır. Altın orana göre burun yüzün üçte birlik kısmını kaplamalı ve yüzün tam ortasında yer almalıdır. Burnun kendi içinde de aynı altın oran hesaplaması yapılır. Burun tabanı ile burun ucunun genişliği, burun ucunun yüksekliği ile burun tabanının genişliği ve burun uzunluğu ile burun delikleri arasında da kendine has bir altın oran hesaplaması yapılır. İdeal burun şeklinin oluşturulabilmesi için hepsinin birbiri ile uyum içinde olması gerekir. Bu formül yine üçte bir oranı ile hesaplanır. Bu sayede yüz ile en uyumlu ideal şekli tasarlanmış olur.

Peki, ideal burun ucu nasıl tasarlanır?

Bu operasyonda burun ucundaki var olan şekil bozukluklarını tespit etmek için ilk olarak burnun fiziksel muayenesi yapılır. Daha sonra burnun çeşitli açılardan yüksek çözünürlüklü fotoğrafları çekilir. 3D tasarım cihazına ait özel yazılım programları kullanılarak kişinin kendi fotoğraflar üzerinden yeni burnun tasarımı hazırlanır. 3D simülasyon görüntüleri üzerinden kişiye burnunun önceki ve sonraki halleri gösterilir. Böylece hasta operasyondan sonra nasıl bir buruna sahip olacağını üç boyutlu görüntüleri üzerinden görmüş olur. Ayrıca 3D mask uygulamasıyla kişinin yine üç boyutlu maskeleri hazırlanarak operasyondan önce hastaya verilir. Üzerinde istediği önerileri getirebilmesi ve operasyondan sonra herhangi bir kötü sürprizle karşılaşmaması sağlanır.

Burun ucu estetiği operasyonu nasıl yapılır?

Burun ucu estetiği lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hasta operasyon sırasında ya tamamen uyur ya da hiçbir şey hissetmeyecek şekilde bölgesel olarak uyuşturulur. Cerrahi olarak genellikle kapalı teknik tercih edilir. Kapalı teknik ile burun ucu estetiğinde kesiler burun deliğinin içerisinden açılır. Şekil bozukluğunun türüne göre kıkırdak doku ya da yumuşak dokuya müdahale edilerek burun ucu yeniden şekillendirilir. Dikişler burun deliklerinin içerisine atıldığı için dışarıdan görünen bir dikiş izi olmaz. Operasyonun ardından burun ucuna özel bantlar yapıştırılır. Operasyondan birkaç gün sonra bantlar çıkarılır. Kemiğe müdahale olmadığı için atel kullanımına gerek olmaz. Hasta ameliyat ile aynı gün taburcu edilir.