ABDİ İPEKÇİ CAD. NİŞANTAŞI, İSTANBUL

Burun Estetiği İçin Kullanılan Tamponlardan Korkmalı mı?

Burun estetiği ameliyatlarında kişiyi en çok korkutan şeylerden biridir tamponlar. Özellikle tampon çıkarma işlemi burun ameliyatı hakkındaki en korkunç efsanelere konu olmuştur. Bu yüzden burun ameliyatlarıyla ilgili doktorlara en sık yöneltilen soruların baş rolündedir tamponlar.

Burun estetiği ameliyatında tampon nedir ve ne amaçla kullanılır?

burun estetiğiTampon burun estetiği ameliyatında genel bir zorunluluktur. Çünkü neredeyse her burun ameliyatında burun içi kemik ve kıkırdak dokuda değişiklikler yapılır ve bu değişikliklerin desteklenebilmesi için tampon sert destekler oluşturmaktadır. Bu sert destekler sayesinde burun kendini daha rahat toparlamaktadır. Burun anatomisinin yeni şekle alışabilmesi için bir süre tamponlar sizinle bulunacaklar.

Tamponları kendim çıkarabilir miyim?

Tamponlar maksimum 5 gün boyunca burun içinde kalır. Doktorunuzun size biçtiği tamponla geçirilecek gün sayısından sonra sizi hem tamponları çıkarmak hem de son gelişmeleri kontrol etmek için çağıracaktır. Bu süre boyunca tamponlar burnunuzda kalmalı ve onları mümkün olduğunca hareket ettirmemelisiniz.

Tamponlar nasıl yapılardır?

Gelişen teknoloji ve yenilenen estetik koşullarının etkisini burun estetiği operasyonu ile gördüğümüz kadar burun estetiğinden sonra kullanılan tamponlarda da görüyoruz. Artık eski usül gazlı bezlerin ve kalınca pamukların tampon olarak bu alanda yeri yoktur.

Artık tamponlar burun anatomisine uygun olarak geliştirilen hava yollu, özel silikon yapılardır. Bu hava yolu sayesinde burnunuzun iyileşmesine gerekli olan oksijen sağlanacaktır. Ayrıca burun estetiği sonrası görülmesi normal olan pembe, açık kırmızı akıntıların birikme yapmaması sağlanacaktır.

Tampon çıkarmak çok acılı bir işlem midir?

Kişiler tarafından en abartılan kısım da budur. Ama abartılacak ya da korkulacak bir şey yoktur. Eğer siz de bu aşamadan korkan kişilerden biriyseniz ne olup bittiğini anlamadan tamponlardan kurtulacağınıza emin olabilirsiniz.