ABDİ İPEKÇİ CAD. NİŞANTAŞI, İSTANBUL

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği yani rinoplasti sonrası iyileşme süreci kullanılan tekniğe, yapılan müdahalenin şekline, hastanın kişisel özellikleri doğrultuşunsa farklılık gösterir. Burun estetiği sonrası ortalama iyileşme süresi 7 ve 10 gün arasında değişir. Birçok hasta işine ya da okuluna bir hafta gibi kısa bir sürede rahatlıkla dönebilir.

Rinoplasti

Burun estetiği sonrası olası şikayetler

Burun estetiği ameliyatının ardından kullanılan tekniğe göre yüzde özellikle göz bölgesinde morluklar ve şişlikler oluşması doğaldır. Kapalı teknik ile gerçekleştirilen kırmadan burun estetiğinde morarma ve ödem oluşma riski diğer tekniklere göre çok düşük olur. Hasta burun estetiği ameliyatından sonraki 3 gün içinde ameliyatın etkileri hızla azalmaya başlar. İlk hafta içinde basit ağrı kesicilerle giderilebilen baş ağrısı, kulaklarda basınç ve solunum kanallarında nefes alma gibi sorunlar görülebilir. Bazı hastalar soğuk algınlığına benzer bir rahatsızlık hissettiklerini de belirtirler. Bu tarz şikayetleri olan hastalara ağrı kesici ve buz kompresi yapmaları tavsiye edilir. Birçok hastanın hiç şikayeti olmaz.

Atel ve koruyucu bant konfor sağlıyor

Günümüzde artık tampon ve alçı tekniği yerine silikon atel ve özel koruyucu bantlar kullanılmaktadır. Bu sayede hastaların kulakların basınç ve nefes alamama şikayetleri giderilmiş durumdadır. Silikon bantlar ameliyattan hemen sonra bile hastanın rahat nefes almasına yardımcı olur. Burun üstüne yapıştırılan korucu bantlar ise alçının verdiği rahatsız edici hissin ortadan kalkmasını sağlar.

Ameliyattan sonra burun birkaç hafta hassaslığını korur

Burun estetiğinden sonra hasta aynı gün ya da bir gece sonra evine gidebilir. Özellikle ilk 3 gece başınızı yastıkla destekleyerek, dik bir pozisyonda uyumanız tavsiye edilir. İlk iki hafta boyunca burnunuzu kesinlikle sümkürerek temizleyin. Deniz/Okyanus suyu kullanarak temizlemeye özen gösterin. Genellikle 3 gün içinde atel çıkarılır ve burnun üzerinde çeşitli renk seçenekleri olan bantlar takılır. Bu süre içinde burnun hareket etmesine yol açacak kuvvetli ve uzun çiğneme gerektiren yiyecekler tüketilmemelidir. Yüz kaslarının, dolayısıyla burnun, çok hareket etmesine neden olacak mimikler mümkün olduğunca engellenmelidir.

Diğer aktivitelere ne zaman geçilmelidir

Kuvvet gerektiren ve zorlayıcı egzersizlerde en az iki hafta süresince uzak durulmalıdır. Ayrıca burnunuzu çarpma, sürtme ve kaza gibi durumlara karşı korumalısınız. Bunun için topla yapılan aktivitelerden uzak durmalısınız. Burnunuza sürtme ihtimali olan giysiler yerine önden düğmeli ve rahat giyilip çıkarılan kıyafetler seçmelisiniz.

Deniz, havuz ve sauna gibi yerlere en az 4 hafta gitmemeli, hatta ne zaman gidebileceğinize doktorunuzdan tam olarak bilgi almalısınız. Burnunuzun üzerine yük bindirmemek için gözlük yerine doktorunuzun belirteceği süre içinde lens kullanın. Güneşin zararlı ışınlarına karşı krem ya da şapka kullanarak koruyucu önlem alın. Sağlık beslenmek, düzenli dinlenmek, sigara ve içki kullanmamak da iyileşme sürecinin rahat ve hızlı geçmesine yardımcı olur.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah