ABDİ İPEKÇİ CAD. NİŞANTAŞI, İSTANBUL

Rinoplasti Açık Teknikle mi Yoksa Kapalı Teknikle mi Yapılmalı?

Rinoplasti (Burun estetiğinde) kullanılan teknikte önemli olan cerrahın hangisinde daha tecrübeli olduğu ve kendisini rahat hissettiğidir. Ayrıca burundaki sorunları hangi teknik ile çok daha başarılı bir şekilde düzeltebileceğidir.

Kapalı rinoplasti ile açık rinoplasti arasındaki en önemli fark?

Eğer cerrahınız kapalı tekniği tercih ederse, burun deliklerinin iç kısmından açacağı cerrahi kesiler ile dikiş izleri görünmeyecek şekilde ameliyatı gerçekleştirecektir. Açık teknik rinoplastiyi tercih ederse burnunuzun ucundan ters V şeklinde bir kesi yaparak burun derisini tamamen kaldırarak ameliyat edecektir. Bu durumda burnunuzun ucunda zamanla iyileşerek belirsiz bir hal alsa da görünen bir dikiş izi kalacaktır. Kısacası iki tekniğin arasındaki en önemli fark kesilerin açıldığı yerdir.

Kapalı rinoplasti tekniğinin avantajları nelerdir?

Kapalı teknik ile burun estetiği operasyonu yapacak olan cerrahın öncellikle estetik ve görsel yeteneği, yeterli tecrübesi ve güçlü anatomik bilgisi olması gerekir. Doktorunuz öncellikle burnunuzdaki sorunların ayrıntılı bir analizini yapacaktır. Ardından eğer burnunuzdaki sorunlar için uygun ve hedeflenen sonucu alabileceği tekniğin hangisi olduğuna karar verecektir. Eğer kapalı teknik ile ameliyat burnunuzdaki sorunları çözmek için yeterliyse ameliyatınızı buna göre planlayacaktır.

Burun estetiğinde kapalı tekniğin, açık tekniğe göre daha fazla tercih edilmesinin birden çok neden vardır. Bunlar:

  1. Minimal enfeksiyon riski,
  2. Dışarıdan bakıldığında yara izinin görülmemesi,
  3. Ödem ve morarmanın daha az olması,
  4. Daha hızlı iyileşme süreci sağlamasıdır.

Burun derisinde kesi yapılmadığı ve burun içi yumuşak dokuya daha az hasar verildiği için iyileşme süreci kapalı rinoplasti tekniğinde çok daha hızlı olur.

Açık rinoplasti tekniğinin avantajları nelerdir?

Ciddi burun travmaları, deformiteler ya da revizyon operasyonları gibi bazı durumlarda, kapalı teknik uygun olmayabilir ve plastik cerrahınız size açık rinoplasti operasyonunu tavsiye edebilir. Bunun nedeni açık teknikte burun yapısının çok daha net bir şekilde görülebilmesidir. Özellikle revizyon rinoplastide ilk ameliyatta burnun içine yapılan müdahaleler daha net bir şekilde görülebilir. Buruna uygulanması gereken işlemler daha doğru bir şekilde planlanabilir.

Eğer alanında uzman ve tavsiyeli bir cerrah seçtiyseniz, yapacağı muayenenin ardından sizin için hangi tekniğin daha uygun olacağını söyleyecektir. Bu durumda cerrahınızın tavsiyelerine uymanız ameliyatınızın başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

Op Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı