ABDİ İPEKÇİ CAD. NİŞANTAŞI, İSTANBUL

Rinoplasti Operasyonundan Neler Beklemeli?

Burun estetiği (Rinoplasti) operasyonunda burun deliklerinin içine kesiler yapılır. Bazen iki burun deliğini ayıran septum denilen oluşumu da müdahale etmek gerekebilir. Daha sonra bir dizi işlem yapılarak burun derisi, kemik ve kıkırdak oluşumlardan anatomik planda ayrılır.

Rinoplasti çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yapılacak olan operasyonun karmaşıklığı ve plastik cerrahınızın becerisi bu seçimde rol oynayan faktörlerdir. Sizin için uygun olan anestezi şeklini doktorunuz seçecektir.

Lokal anestezi: Lokal anestezi genellikle daha küçük operasyonlar için uygulanır. Daha sınırlı bölgelere yapılacak burun estetiği girişimleri için uygundur. Plastik cerrahınız operasyon bölgesi ve çevresine ameliyattan önce bir takım ağrı kesici ilaçlar enjekte edecektir. Ayrıca rahatlatıcı bazı ilaçlar da kullanabilir. Bu ilaçlar sizin daha rahat bir operasyon geçirmenizi sağlar, kaygı ve stresinizi azaltır.

Genel anestezi: Doktorunuz sizi uyutacak bir ilaç verecek ve operasyon sırasında kendinizde olmayacaksınız. Sık olarak burun estetiği operasyonlarında tercih edilmektedir.

Burun estetiği operasyon sonrasında başınız göğsünüzden daha yüksek olacak bir şekilde dinlenmelisiniz. Bu şişliği ve kanamayı azaltacaktır. Burnunuzdaki ödem maksimum 2. günde en üst seviyeye çıkar sonrasında hızla çözülür. Ayrıca plastik cerrahınız burnunuzu korumak için bir plastik alçı uygulayacaktır.

Operasyon sonrası kanama ve şişkinlik riskini azaltmak için şu önerilere uymanız faydalı olabilir:

-Aerobik veya koşu gibi fazla efor sarfettiren sporlar yapmayın

– Yüzmeyin

-Burnunuzu sümkürmeyin

Rinoplasti

-Çiğnemek için fazla güç gerektiren gıdalardan kaçının

-Dişlerinizi fırçalarken nazik olun ve üst dudağınızı fazla hareket ettirmemeye çalışın

-Tişörtlerinizi giyerken burnunuzu önce geçirin, darbe almasını engelleyin.

Bunlara ek olarak burun estetiği operasyonundan sonra en az 4 hafta gözlük kullanmayın. Gözlükler burun kemerinize baskı yaptığı için iyileşmesini geciktirebilir. Ayrıca 3 ay boyunca doğrudan güneş ışığına çıkmaktan sakının. Fazla güneş ışığı burun derinizde düzensiz bir renk değişikliğine yol açabilir.

Kısa süreli şişkinlikler, göz altlarında morluklar veya hafif his kayıpları ilk birkaç haftada beklenen durumlardır. Bu oluşumların çoğunluğu zamanla hızla çözülürler. Hatta burundaki şişliğin tamamen kaybolması bir yılı dahi bulabilir. Soğuk kompress şişliğin inmesine ve göz kapaklarındaki morlukların kaybolmasına yardımcı olur. İyileşme süreci uzun sürdüğünden tam olarak istediğiniz sonuçları almanız bir yılı bulabilir.

Estetik ve güzel görünümlü bir burun

Burun gibi yüzümüzün tam ortasında bulunan ve yüzün estetik görünüşünü doğrudan etkileyen bir organın görünüşü hepimizi yakından ilgilendirir. Güzellik göreceli bir kavram olduğundan estetik operasyonlarda hastaların beklentileri de oldukça değişkenlik gösterebiliyor. Peki ama güzel burun nedir?

Estetik güzel bir burun:

Az önce de söylediğim gibi burun yüzün tam ortasında yer alır ancak güzel bir burun ilk bakışta dikkat çekmemelidir. Diğer bir deyişle güzel bir burun sıradan olmalıdır. İnsanların dikkati yüzün diğer güzel yerlerine -örneğin gözlere- çekilmelidir. Ancak ne yazık ki şekli güzel olmayan bir burun insanın yüzünün ortasında çok dikkat çeker. Özellikle fazla tümsek veya çukur burun yapısı en istenmeyen görünümlerden biridir. Büyük asimetriler istenmezken küçük asimetriler daha doğal ve güzel bir görünüm katar.

Burun güzelliğini sağlayan şeyin sıradanlığı olması açısından tek organdır diyebiliriz. Sıklıkla  “Yaşına göre çok güzel görünüyor.” veya “Çok güzel gözleri var.” diye iltifatlar duyabilirsiniz. Ancak birinin “Ne kadar güzel bir burnu var.” gibi bir iltifat ettiğini pek sık duymazsınız. Aslında güzel bir burun farkedilmeyen burundur. Göze çarpan ve dikkatleri üzerine çeken bir burun genellikle yüzün görünümünü bozar.

Şu günlerde burnun hem büyüklüğü hem de yüze göre oranını dikkate alan cerrahi bakış açısı revaçta. Güzel bir burun yüzün diğer yapılarına göre orantılı olmalıdır. Örneğin fazla küçültülmüş bir burun büyük gözler ve yanaklar tarafından çevrelendiğinde hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkar.

“Güzellik bakanın gözündedir.” sözünde çok güzel ifade edildiği gibi güzellik göreceli bir kavramdır. Size güzel gelen bir başkasına kötü görünebilir. Bu nedenle estetik bir operasyon planlıyorsanız yüzünüz için hangi burun yapısının daha uygun olduğunu doktorunuza danışmalı ve onun tavsiyelerini dikkate almalısınız.

Burun  tek parça bir yapı gibi görünse de birçok bileşenden oluşmaktadır. Burnun bu kendine has görünüşünü oluşturan yapılar kemik, kıkırdak, deri ve bağ dokudur. Burnun şekli soluk almak için en uygun yapıya evrimleşmiştir. Estetik burun operasyonlarında en çok dikkat edilmesi gereken nokta burnun fonksiyonel yapısına zarar vermemektir.

Burnun bileşenleri:

Burun, yumuşak doku ve deri ile sarılmış bir iskelete sahiptir. Bu iskeletler birkaç kemik ve kıkırdak yapıdan oluşmaktadır. Bu iskeletin ana yapılarından biri de  iki burun deliğini ayıran ve burnun içinde yer alan nazal septumdur. Septum, dikey bir hatta iki burun deliğinin arasında uzanır. Burun iskeletinin gözlere yakın olan üst üçte birlik kısmı kemiklerden oluşur. Alt kısmın iskeletini ise kıkırdak doku oluşturur. Septum burnun yüksekliğini veren yapıdır. Birçok insanda değişen derecelerde septum deviasyonu mevcuttur. Bunun anlamı iki burun deliği arasında büyüklük farkı olmasıdır. Genellikle bir problem yaratmayan bu durum bazı kişilerde çok ciddi boyutlara varabilir. Bu durumda soluk almak zorlaşabilir. Septum deviasyonunu düzeltmenin tek yolu burun estetiği ile septoplasti veya sadece septoplasti ameliyattıdır.

Burnun yumuşak dokusu burun yapısında çok önemli bir yere sahiptir. Açık renk tene sahip kişilerde burun derisi genellikle incedir. Koyu renk deriye sahip kişilerde, orta doğu ve Güney Avrupalılarda, Akdeniz havzasında burun derisi daha kalın ve yağlıdır.

Daha önce de belirttiğim gibi septum burun yapısında çok önemli bir role sahiptir. Özellikle septum deviasyonu burun tıkanıklığına yol açıyorsa rinoplasti operasyonu ile düzeltilmelidir. Burun estetik cerrahları burnun dış görünümünü güzelleştirmekte uzman olmanın yanında burnun fonksiyonel yapısındaki bozuklukları da başarıyla giderebilecek yeterlilikte olmalıdır.